Mit jelent roma nőként jelen lenni a társadalomban, a felsőoktatásban vagy épp a vállalati világban? Erről is beszélgettünk a 2025. május 22-én megrendezett HBLF EgyüttHató Fesztiválon, ahol a HBLF-Romaster Alapítvány két programmal is jelen volt.
🎤 A „Roma nők az inklúzióról” című panelbeszélgetésben vendégeink voltak Szilvia Szenasi, ügyvezető igazgató, az Uccu Alapítványtól, Judit Ignácz, társalapító, tréner, a Sheja Consultingtól és Romaster ösztöndíjas diákunk Brandt Bianka, a Pécsi Tudományegyetem joghallgatója. A beszélgetést Zsófia Makádi, a HBLF–Romaster Alapítvány ügyvezetője vezette.
Néhány főbb gondolatot kiemelünk a beszélgetésből:
🧩 Az inklúzió nem csak egy szép vízió, hanem konkrét lépések sorozata
Nem elég deklarálni, hogy mindenkit várunk – meg is kell teremteni azokat a feltételeket, amelyek lehetővé teszik a biztonságos, érdemi jelenlétet mindenki számára.
🧩 Nem kampány, hanem elköteleződés
Az inklúziónak nem szabad csupán egy programnak vagy kampánynak lennie: hosszú távú elköteleződést, folyamatos odafigyelést és nyitottságot igényel.
🧩 Az inkluzív tér
Egy valóban inkluzív tér olyan biztonságos közeg, ahol néven nevezhetjük a dolgokat és mindenki jelezheti az igényeit, meglátásait. Ahol nincs lehetőség visszajelzésre, ott a problémák láthatatlanok maradhatnak.
🧩 Az érintett csoportok bevonása nélkül nincs inklúzió
Nem lehet az érintett csoportok (romák, nők, elsőgenerációs értelmiségiek) bevonása nélkül tervezni és megvalósítani az inkluzív működést.
🧩 Társadalmi mobilitás nehézségei
Az „elsőgenerációs értelmiségi” lét nem kizárólag a roma fiatalokat érinti, de számukra ez a helyzet a kisebbségi létből fakadó akadályokkal is kiegészül.
A beszélgetést a HBLF Sokszínűségi Karta – Roma Integrációt Segítő Munkacsoport keretében rendeztük meg. Köszönjük a HBLF-nek, hogy részesei lehettünk ennek az egyedülálló szakmai és közösségi eseménynek és a meghívott vendégeinknek a nagyszerű beszélgetést!