HBLF-Romaster Alapítvány

Rólunk

Magyarországon a 20 év feletti roma népesség mindössze 3,3%-a rendelkezik felsőfokú végzettséggel– ez nem csupán egy statisztikai adat, hanem egy olyan valóság, amely évtizedek óta korlátozza a roma közösség lehetőségeit.

Küldetésünk

Egy olyan befogadó és egyenlőségen alapuló társadalmat és üzleti szektort álmodunk, ahol a roma fiatalok előtt nem gátak, hanem lehetőségek állnak. Olyan környezetet szeretnénk teremteni, amely lehetővé teszi számukra, hogy tehetségüket és tudásukat szabadon kibontakoztathassák, miközben aktívan hozzájárulhatnak a gazdasági, kulturális és szociális élethez, példát és inspirációt adva a következő generációknak.

Ezzel a jövőképpel hívta életre 2007-ben a HBLF és az IBM Magyarország a ROMASTER tehetséggondozó programot, majd 2010-ben a HBLF-ROMASTER Alapítványt, melynek programjában azóta csaknem 200 diák vett részt.

Kiemelt céljaink

Támogatást nyújtani roma fiataloknak

abban, hogy versenyképes tudásra és felsőfokú végzettségre tegyenek szert, ezáltal egyenlő esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon, és aktív, értékteremtő szereplőivé váljanak a versenyszférának.

Lehetőséget teremteni a példamutatásra

a sikeres roma fiatalok inspirációként szolgáljanak társaik, a pályaválasztás előtt álló generációk és családjaik számára.

Hozzájárulni egy befogadóbb társadalomhoz

a roma értelmiségi réteg támogatásán keresztül, elősegítve a konstruktív párbeszédet, a sokszínűség elfogadását és a kultúrák közötti harmóniát a társadalomban és az üzleti életben egyaránt.

Mi teszi különlegessé a Romaster modellt?

A Romaster modell különlegessége abban rejlik, hogy egy komplex támogatási rendszert kínál, amely nemcsak az anyagi terhek csökkentésére fókuszál, hanem a személyes figyelemre, a készségek fejlesztésére és a hosszú távú biztonságos környezet megteremtésére is.
Programunk végigkíséri a roma fiatalokat tanulmányaik során, folyamatos és stabil támogatást, kortárs és vállalati kapcsolatokat és közösséget nyújtva.
Éves szinten átlagosan 45 diák vesz részt a programban, több mint 20 vállalati támogató partnerünk van és a diákokat közel 50 elkötelezett vállalati mentor kíséri.

A vállalati partnerségeken alapuló megközelítés

különleges értéket képvisel: olyan perspektívát nyújt a fiataloknak, amelyet jellemzően első generációs értelmiségiként a saját környezetünkben, családjukban nem találnak meg: bepillanthatnak a vállalatok mindennapjaiba, vállalati kapcsolatokat építhetnek, munkaerőpiaci ismeretekre tehetnek szert és könnyebben tudnak felkészülni a munkavállalásra, a karriertervezésre.

A roma fiatalok közössége

a közösen átélt kihívások megbeszélése, a roma identitás erősítése, a készségfejlesztés lehetőségei, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatalok egy közösség részeként átélhessék, hogy nincsnenek egyedül a kihívásokkal, és van kivel megosztani az örömeiket. 

A Romaster modell 5 fő pillére

1

Ösztöndíj

Az ösztöndíj a tanulmányi és általános költségek fedezését szolgálja, csökkentve a hátrányos helyzetből eredő egyenlőtlenségeket, és lehetőséget adva a fiatalok számára, hogy a tanulmányaikra koncentrálhassanak.
2

Mentorálás

A program mentorai vállalati partnereinktől érkeznek, és személyes, szakmai, valamint lelki támogatást nyújtanak a diákoknak. Segítséget adnak tanulmányi céljaik eléréséhez, karriertervezésükhöz, és az élet kihívásaival való megküzdéshez. A mentorálás rugalmas és személyre szabott, a mentorok tanulási módszerekben, kommunikációban, problémamegoldásban és önbizalom-erősítésben is támogatást nyújtanak. A Romaster workshopokat, találkozókat és előadásokat kínál, ahol a mentorok tapasztalatot cserélhetnek, és további ismereteket szerezhetnek a mentorálásról, roma kultúráról és szociális kérdésekről.
3

A vállalati szektor megismerése, gyakorlati lehetőség

A programban a diákoknak a támogató vállalatokon, illetve a Romaster által szervezett eseményeken keresztül lehetőségük van megismerkedni a munkaerőpiaci elvárásokkal, a vállalatok felépítésével, különböző karrierutakkal, és szakmai kapcsolati hálót építhetnek, amely később megkönnyítheti elhelyezkedésüket. A diákok ezen felül potenciális gyakornoki vagy álláslehetőségekhez is juthatnak a mentoráló vállalatoknál.
4

Közösségépítés és készségfejlesztés

Diáktalálkozókkal segítjük a roma fiatalokat abban, hogy erősödjön közösségük, és olyan készségekre tegyenek szert, amelyek a tanuláshoz, valamint a későbbi munkavállaláshoz szükségesek lehetnek. Célunk, hogy mindezt inspiráló és támogató közegben tegyék, amely hozzájárul személyes és szakmai fejlődésükhöz, növeli az esélyt a tanulmányaik befejezéséhez és az elhelyezkedéshez.
5

DEI

Olyan programokat, találkozókat szervezünk, amelyek a nyílt párbeszédre és közös gondolkodásra építenek, a roma fiatalok aktív bevonásával. Közösen dolgozunk a kihívások megértésén, miközben hangsúlyt fektetünk a mások és önmagunk megismerésére, hogy elősegítsük a diverzitás, egyenlőség és inklúzió elérését az üzleti szektorban.

Kapcsolódj be!

Diákoknak

Csatlakozz a programba, várunk szeretettel, ha roma származású továbbtanulni vágyó, vagy már az egyetemre járó fiatal vagy!

Vállalatoknak

Légy a vállalati partnerünk! Ha elközelezett vagy a sokszínűség, egyenlőség és inklúzió témáiban, kapcsolódj be a Romaster programba, számos diák vár új támogatóra!

Legyél a támogatónk!

Magánszemélyként is támogathatod a céljainkat, csatlakozz hozzánk, és vegyél részt te is a roma fiatalok támogatásában!

A csapat

Kuratóriumi tagok

dr. Fehérváry Ákos

Baker McKenzie budapesti iroda, Irodavezető partner, a HBLF-Romaster Alapítvány elnöke
Fehérváry Ákos vagyok, a Baker McKenzie budapesti irodájának irodavezető partnere. Ügyvédi pályafutásom során elsősorban társasági joggal...
 
További részletek

dr. Takács Ildikó

Liberty Production Global, Executive Producer, a HBLF Romaster Alapítvány alelnöke
Kulturális diplomataként vezettem a Magyar Kulturális Központot Londonban, korábban az InterCom-nál irányítottam a moziforgalmazást...
További részletek

dr. Dura Mónika

Mindwell Zrt, Vezérigazgató
Építettem céget, csapatot és márkát. Vezettem céget jó időben, gazdasági válságban és világjárványban. Megtapasztalhattam a siker...
További részletek

Gombos Klára

a budapesti Robert Bosch Kft. nyugalmazott HR igazgatója
A budapesti Robert Bosch Kft. nyugalmazott HR igazgatója vagyok. Korábban a Bosch miskolci gyáraiban, az Audi Hungária Zrt.-nél...
 
További részletek

Kemény Péter

E.ON Hungária Zrt., Sokszínűség és integráció szakértő
A szociális és államigazgatási területen szerzett tapasztalatok után érkeztem a versenyszektorba, és lettem 2012-ben az E.ON sokszínűség és integráció szakértője...
További részletek

László Csaba

Címzetes egyetemi tanár

László Gábor

Tesco Akadémia Képzési és Fejlesztési Kft., Intézmény- és minőségbiztosítási vezető
László Gábornak hívnak, 52 éves vagyok nős egy lány gyermekem van a Tesco Akadémia Képzési és Fejlesztési Kft Intézmény és minőségbiztosítási vezetőjeként dolgozom...
További részletek

Pintér Szabolcs

SAP Hungary, Ügyvezető igazgató
SAP Hungary ügyvezető igazgatójaként, egy több mint 2,000 fős vállalat élén, kiemelt fókuszom a fenntarthatóság, az esélyegyenlőség és a digitális innováció előmozdítása...
További részletek

Sőregi Tibor

Pályafutásom során a stratégiai gondolkodás, az üzleti fejlesztés és az innováció mindig meghatározó szerepet játszottak. Széleskörű tapasztalatot szereztem az energetikai, ipari és technológiai szektorokban, ahol különböző vezetői pozíciókban dolgoztam.
További részletek

dr. Törös Judit

alapító ügyvéd, Törös Ügyvédi Iroda
A Törös Ügyvédi Iroda alapítójaként dolgozom, emellett a Bridge Budapest Vállalható Üzleti Kultúráért nagyköveteként...
 
További részletek

Vállalati partnereink

Átláthatóság, dokumentumok

Vállalati partnereink

HBLF-Romaster Alapítvány

1067, Budapest,
Podmaniczky utca 31.
3. emelet 18.

Pintér Melinda

Makádi Zsófia

Kemény Péter

E.ON Hungária Zrt., Sokszínűség és integráció szakértő

A szociális és államigazgatási területen szerzett tapasztalatok után érkeztem a versenyszektorba, és lettem 2012-ben az E.ON sokszínűség és integráció szakértője. Azóta a nők és férfiak közötti esélyegyenlőségre, a megváltozott munkaképességű munkavállalók integrációjára, romák támogatására irányuló stratégiák mellett a munkatársi együttműködés-fejlesztéssel, vállalati egészségprogrammal és fenntarthatósági ügyekkel is foglalkozom. Meggyőződésem, hogy minden munkáltató számára a jövő egyik legjobb befektetése a sokszínűség és integráció fejlesztése, ami a fenntartható jövő alapeleme is. 

A munka mellett a Bárka Alapítvány kurátoraként értelmi fogyatékos felnőttek szociális foglalkoztatásán, és a Romaster Alapítvány kurátoraként a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatásán dolgozom.

A Romaster kuratóriumi tagságot azért vállaltam örömmel, mert hiszek abban, hogy az oktatás a legjobb fegyver a hátrányos megkülönböztetés és következményeinek megszüntetése ellen. Szégyenletesnek tartom a romákat érő negatív előítéletek jelenlétét a társadalmunkban, és ezért különösen fontos, hogy a Romaster céljai megvalósuljanak: legyen több és több felsőfokú végzettséget szerző roma fiatal, és legyen egyre elfogadóbb a társadalom.

Pintér Szabolcs

SAP Hungary, Ügyvezető igazgató

SAP Hungary ügyvezető igazgatójaként, egy több mint 2,000 fős vállalat élén, kiemelt fókuszom a fenntarthatóság, az esélyegyenlőség és a digitális innováció előmozdítása. Számomra a társadalmi felelősségvállalás nem csupán üzleti célkitűzés, hanem személyes küldetés is. Azért csatlakoztam a Romaster Alapítványhoz, mert hiszem, hogy a tehetséggondozás és a hátrányos helyzetű fiatalok támogatása az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy hosszú távon pozitív változásokat érjünk el. Fontosnak tartom a digitális felzárkóztatást, mert a technológia hozzáférést biztosít az információhoz, az oktatáshoz, a munkaerőpiaci lehetőségekhez és a kapcsolattartáshoz. Ez különösen azoknak jelenthet esélyt, akiknek korábban nem voltak meg a szükséges feltételeik, így segít csökkenteni a társadalmi különbségeket és egy befogadóbb közösség kialakítását. Hiszem, hogy a közös munkával nemcsak egyének, hanem közösségek életét is megváltoztathatjuk.

Gombos Klára

a budapesti Robert Bosch Kft. nyugalmazott HR igazgatója

A budapesti Robert Bosch Kft. nyugalmazott HR igazgatója vagyok. Korábban a Bosch miskolci gyáraiban, az Audi Hungária Zrt.-nél és a ZF Hungária Kft.-nél töltöttem be HR vezetői pozíciót, emellett más neves nagyvállalatoknál is dolgoztam HR és vállalatirányítási (corporate governance) vezetőként. Külkereskedő-közgazdászként nemzetközi pozíciókban is sikeresen helytálltam. Több mint harmincéves autóipari tapasztalattal és közel negyvenéves vezetői gyakorlattal rendelkezem, németül és angolul beszélek. 2023 óta a Bosch Magyarország Alapítvány kuratóriumi elnökeként tevékenykedem.

A pályám során olyan nagyszerű vállalatoknál és olyan kiváló emberek mellett dolgozhattam, ahol és akiknek fontos volt, hogy az embereket az elvégzett munkájuk, a jóért tett erőfeszítések eredménye alapján, a becsületesség és szorgalmuk alapján tekintsük társainknak a munkában. Fontos volt a törekvés és tehetség felismerése, a tanulás támogatása. Mindemellett pedig annak a felismerése, mekkora felszabadító ereje van a különbözőség és sokszínűség békés elfogadásának, és milyen előnyökkel jár a befogadás egy-egy közösség sikere szempontjából.

Ezt a fajta gondolkodást kerestem és találtam meg a Romaster Alapitványban és az Alapítvany céljainak megvalósításáért dolgozó cégek képviselőiben, a kuratóriumban dolgozó emberek személyében.

László Gábor

Tesco Akadémia Képzési és Fejlesztési Kft., Intézmény- és minőségbiztosítási vezető

László Gábornak hívnak, 52 éves vagyok nős egy lány gyermekem van a Tesco Akadémia Képzési és Fejlesztési Kft Intézmény és minőségbiztosítási vezetőjeként dolgozom.

Több mint 25 éve vagyok a Tesco alkalmazottja és 20 éve dolgozom a képzés és fejlesztés területén, jelenleg a szakképzéssel ezen belül a duális képzéssel foglalkozom. Vállaltunknál előző évben több mint 2600 fő szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatott tanuló folytatta a szakmai felkészülését, 120 telephelyen.

A munkámból adódóan rendszeres kapcsolatom van a képzésben résztvevő tanulókkal és találkozom az aktuális eredményeikkel és a nehézségeikkel egyaránt. Azt gondolom, hogy a fiataloknak segítenünk kell az útkeresésében, ugyan úgy ahogy a szüleink és tanáraink, mentoraink velünk is tették. Mindezt annak érdekében végezzük, hogy a fiatalok szakmát tudjanak szerezni és el tudjanak indulni az életben. Ehhez nem szükségesek hatalmas dolgok, fontos, hogy figyeljünk rájuk és törődjünk velük. A rendszeres mentorálás, kapcsolattartás a lényeg és a beszélgetések során kiderül, hogy miben bizonytalanok és hogy miben van szükségük segítségre.

A Romaster Alapítvány ennek a folyamatnak ad keretet és anyagi lehetőséget a támogatási programba bekerülő fiatalok számára. Nagy megtiszteltetésnek tartom, hogy ebben a nemes feladatban segítségére lehetek az Romaster Alapítványnak és több fiatal életkezdéséhez járulhat hozzá a cégünk. Fontosnak tartom a társadalmi felelősségvállalás intézményét, mert ennek kiemelt szerepe van a gyorsan fejlődő világunkban azok számára, akik nehezebb háttérrel indulnak az életben.

Sőregi Tibor

Pályafutásom során a stratégiai gondolkodás, az üzleti fejlesztés és az innováció mindig meghatározó szerepet játszottak. Széleskörű tapasztalatot szereztem az energetikai, ipari és technológiai szektorokban, ahol különböző vezetői pozíciókban dolgoztam. Szakmai utam során nagyvállalatoknál és dinamikusan fejlődő vállalkozásoknál is bizonyítottam, hogy a hatékony döntéshozatal, az üzleti kapcsolatok kiépítése és a fenntartható növekedési stratégiák megvalósítása kiemelkedő eredményekhez vezethet.

Egész pályafutásomat a tehetséggondozás és a talent management határozta meg, hiszen érintettként mindig is hittem abban, hogy a megfelelő támogatással és iránymutatással kiemelkedő eredményeket lehet elérni. Az elmúlt 25 évnyi az üzleti világban szerzett tapasztalataim során számos alkalommal volt lehetőségem mentorálni és fejleszteni fiatal roma tehetségeket, vezetőket és szakembereket, akik a jövő meghatározó szereplőivé válhatnak.

Romaként kiemelten fontosnak tartom a közösségem támogatását, különösen azokat a fiatalokat, akik egyetemi tanulmányokra készülnek. Hiszem, hogy az oktatás és a megfelelő karrierút megtalálása kulcsfontosságú a sikerhez, ezért aktívan részt veszek olyan programokban és kezdeményezésekben, amelyek a fiatalok fejlődését és esélyegyenlőségét segítik.

A HBLF Romaster Alapítvány kuratóriumi tagjaként személyesen is elkötelezett vagyok a hátrányos helyzetű, de tehetséges diákok támogatása mellett. Célom, hogy inspirációt és gyakorlati segítséget nyújtsak a következő generáció számára, és hozzájáruljak egy befogadóbb, esélyteremtőbb társadalomhoz.

Karrierem során számos iparágban és vezetői pozícióban szereztem tapasztalatot, és mindig arra törekedtem, hogy hosszú távú, fenntartható megoldásokkal hozzájáruljak a vállalati és társadalmi fejlődéshez. Hiszek az innováció erejében, a közösségi felelősségvállalásban és abban, hogy minden egyes döntésünk hatással van a jövőre.

dr. Törös Judit

alapító ügyvéd, Törös Ügyvédi Iroda

A Törös Ügyvédi Iroda alapítójaként dolgozom, emellett a Bridge Budapest Vállalható Üzleti Kultúráért nagyköveteként, valamint az Esztergomi Speciális Gyermekotthon mellett működő Vadvirágok Alapítvány kuratóriumának tagjaként is aktívan részt veszek a közösségi munkában. Irodavezetőként és magánemberként egyaránt több civilszervezetet támogatok, melynek elismeréseként a Magyar Ügyvédi Kamara 2022-ben az Év Pro Bono Ügyvédi Irodája címmel tüntetett ki. Edukációs tevékenységem részeként mentorként vettem részt a Bankárképző Mentorprogramban, valamint közreműködtem a Hungarian Startup University által megalkotott vállalkozási alapismeretek egyetemi tantárgy jogi moduljának kidolgozásában. Hobbim a kortárs képzőművészet, rendszeresen vásárolok műtárgyakat magyar kortárs képzőművészektől.

A romákkal kapcsolatos diskurzus már egészen kicsi koromban személyesen érintett, édesapám volt ugyanis az Esztergomi Speciális Gyermekotthon orvosa, amely egy félig zárt leánynevelő intézet, túlnyomó többségében roma lányokkal, akikkel kislányként mi is rendszeresen találkoztunk, illetve már az óvodában is egy roma kislány volt a legjobb barátnőm. A kisebbségek, és a társadalom perifériájára szorult csoportok támogatásának mintáját tehát édesapámtól hozom. Emiatt amikor úgy éreztem, hogy arra a körülményeim lehetőséget adnak, elkezdtem támogatni azokat az ügyeket, amelyek a szívemhez közel állnak. Így kerültem kapcsolatba több civil szervezettel, akik a romák társadalmi inklúziójáért dolgoznak, és igyekeztem őket a számukra legmegfelelőbb módon támogatni.

A Romaster Mentorprogram azért áll nagyon közel a szívemhez, mert a diákok anyagi támogatása mellett egy olyan professzionális mentorprogramot kínál a középiskolás és egyetemi tanulmányaikat folytató diákoknak, amely sokszor a fiatalok hiányzó mintáját pótolja a tanulással vagy a karrierépítéssel kapcsolatban, és amely nélkül – hitem szerint – a roma fiatalok társadalmi inklúziója hosszú távon nem lehetséges.

dr. Dura Mónika

Mindwell Zrt, Vezérigazgató

Építettem céget, csapatot és márkát. Vezettem céget jó időben, gazdasági válságban és világjárványban. Megtapasztalhattam a siker örömét és árnyoldalait. Mindeközben azt is megtanultam, hogy ne csak azt nézzem, kit kellene utolérni, hanem azt is, hogy ki van lemaradva, kihez kell odafordulni és támogatni. Mint ahogy azt is, hogy az üzleti racionalitás sem nélkülözheti az empátiát. Hiszek abban, hogy a hosszútávú siker csak úgy lehetséges, ha az ész és a szív egyensúlyban van.

Ötgyermekes anyaként ezért nagyon örülök, hogy gyakorlati  tudásommal és tapasztalatommal segíthetem a Romaster Alapítvány munkáját.

Az egyik legnagyobb érték számomra a tanulás lehetősége, örömmel csatlakozom a kitűzött célhoz, hogy minél több roma fiatal tudjon részt venni az oktatás különböző területein.

dr. Takács Ildikó

Liberty Production Global, Executive Producer, a HBLF Romaster Alapítvány alelnöke

Kulturális diplomataként vezettem a Magyar Kulturális Központot Londonban, korábban az InterCom-nál irányítottam a moziforgalmazást, majd a DIGIC Pictures animációs stúdióban dolgoztam jogi- és üzleti kapcsolatok vezetőjeként. Jelenleg az IBS-en oktatok, emellett a DuplaPresszó kulturális program producere vagyok, valamint a 2025-ös Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál Magyarország Díszvendég Programjának Programigazgatójaként dolgozom.

Számomra a Romaster Alapítvány nem csupán egy szervezet, hanem egy olyan közösség, amely évek óta híd szerepet tölt be a hátrányos helyzetű roma fiatalok és a tehetségeknek esélyt adó gazdasági szereplők között. Az alapítvány programja egyedülálló, mert célja nemcsak az oktatás támogatása, hanem a mentorálás, az inspiráció és az önbizalom építése is annak érdekében, hogy a programban részt vevő diákok sikeres, elismert és önazonos szakemberekké válhassanak.

Célom a kuratórium alelnökeként hozzájárulni ehhez a nemes küldetéshez, hiszen ahogy Nelson Mandela írta: »Az oktatás a legerősebb fegyver, amellyel megváltoztathatod a világot.« A Romaster Alapítvány  eddigi másfél évtizedes munkája során  számtalan roma fiatal számára adott esélyt, hogy diplomája révén megtalálja hivatását, méltó és értékteremtő helyét a társadalomban.

dr. Fehérváry Ákos

Baker McKenzie budapesti iroda, Irodavezető partner, a HBLF-Romaster Alapítvány elnöke

Fehérváry Ákos vagyok, a Baker McKenzie budapesti irodájának irodavezető partnere. Ügyvédi pályafutásom során elsősorban társasági joggal, vállalatfelvásárlásokkal és munkajogi kérdésekkel foglalkozom. A nemzetközi környezetben szerzett több évtizedes gyakorlatom során azt tapasztaltam, hogy a sokszínű csapatok nem csak emberileg gazdagítják egy szervezet életét, de üzleti szempontból is jelentős előnyt jelentenek.

Vezetőként kiemelt figyelmet fordítok arra, hogy olyan befogadó környezetet teremtsünk, ahol mindenki egyenlő esélyekkel indulhat és ahol a tehetség, a szorgalom, valamint a szakmai felkészültség határozza meg az előre jutást. Hiszem, hogy a társadalmi mobilitás támogatása nem csak morális kötelességünk, de egyben a magyar gazdaság versenyképességének is kulcsfontosságú eleme.

A Romaster Alapítvány munkáját évek óta figyelemmel kísértem, és nagyra értékelem azt a következetes építkezést, amellyel a roma fiatalok szakmai fejlődését és karrierlehetőségeit támogatják. Amikor felkérést kaptam a kuratóriumi elnökségre, szívesen igent mondtam, hiszen ez kiváló lehetőség arra, hogy aktívan is részt vehessek ebben a társadalmilag rendkívül fontos küldetésben. Szakmai tapasztalatommal és kapcsolatrendszeremmel szeretnék hozzájárulni ahhoz, hogy minél több tehetséges roma fiatal találja meg az útját a szakmai életében.

Pintér Melinda

program koordinátor

A Szegedi Tudományegyetemen végeztem kommunikáció és médiatudomány mesterszakon, intézményi kommunikáció specializációval. Pályafutásom során széleskörű tapasztalatokat szereztem a kommunikáció, érdekvédelem és közösségi programok területén. Hat éve dolgozom a Romaster Alapítványnál, ahol roma diákok tehetséggondozását és támogatását segítem. Korábban 22 éven át a Dura Stúdióban dolgoztam kiadvány- és honlapszerkesztőként, az elmúlt három évben az ÉTOSZ-nál is tevékenykedem, ahol a munkavállalói érdekképviseletek támogatásán dolgozom.

A Romaster program számomra különösen fontos, mert lehetőségem van segíteni a roma fiatalok tehetséggondozását és támogatását, így hozzájárulhatok sikeres életpályájuk kialakításához. Hiszek abban, hogy a közösségek erősítése és az esélyegyenlőség megteremtése közös felelősségünk.

Makádi Zsófia

ügyvezető igazgató

Az esélyegyenlőség iránti elköteleződésem még az angol nyelvtanári tanulmányaim alatt kezdődött, amikor egy kivételes amerikai tanárom a polgárjogi mozgalomról és Martin Luther Kingről tanított. Ezek a történetek annyira inspiráltak, hogy szakdolgozatomat az iskolai deszegregációs mozgalmakról írtam. Később interkulturális kommunikáció szakon szereztem másoddiplomát, majd közgazdasági egyetemi tanulmányaim végén döbbentem rá, hogy a tanítás – bár szerettem angolt, marketinget és kommunikációt oktatni – helyett inkább a civil szektorban szeretném kamatoztatni tudásomat. Forrásteremtőként dolgozni hivatásommá vált, hiszen a jótékonyság minden formája szívügyem.

Az elmúlt években dolgoztam interkulturális oktatás, lakhatási szegénység és közéleti szerepvállalás területeken, valamint civil szervezetek fejlesztésén és mentorálásán. A HBLF-Romaster Alapítvány különösen közel áll hozzám, mert hiszem, hogy mindenkinek – társadalmi háttértől függetlenül – ugyanolyan esélyt kell kapnia a fejlődésre és kibontakozásra. Mélyen hiszek a jótékonyság, a társadalmi felelősségvállalás erejében, abban, hogy összefogással rendszerszintű változásokat tudunk elérni.

Számomra a személyesség is kiemelten fontos: a Romaster programban csodálatos diákokkal, elkötelezett önkéntes vállalati mentorokkal és támogató cégekkel dolgozhatok együtt. Hálás vagyok ezért a lehetőségért, és megtiszteltetésnek érzem, hogy részese lehetek ennek a közösségnek.

László Csaba

Címzetes egyetemi tanár

A szociális és államigazgatási területen szerzett tapasztalatok után érkeztem a versenyszektorba, és lettem 2012-ben az E.ON sokszínűség és integráció szakértője. Azóta a nők és férfiak közötti esélyegyenlőségre, a megváltozott munkaképességű munkavállalók integrációjára, romák támogatására irányuló stratégiák mellett a munkatársi együttműködés-fejlesztéssel, vállalati egészségprogrammal és fenntarthatósági ügyekkel is foglalkozom. Meggyőződésem, hogy minden munkáltató számára a jövő egyik legjobb befektetése a sokszínűség és integráció fejlesztése, ami a fenntartható jövő alapeleme is. 

A munka mellett a Bárka Alapítvány kurátoraként értelmi fogyatékos felnőttek szociális foglalkoztatásán, és a Romaster Alapítvány kurátoraként a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatásán dolgozom.

A Romaster kuratóriumi tagságot azért vállaltam örömmel, mert hiszek abban, hogy az oktatás a legjobb fegyver a hátrányos megkülönböztetés és következményeinek megszüntetése ellen. Szégyenletesnek tartom a romákat érő negatív előítéletek jelenlétét a társadalmunkban, és ezért különösen fontos, hogy a Romaster céljai megvalósuljanak: legyen több és több felsőfokú végzettséget szerző roma fiatal, és legyen egyre elfogadóbb a társadalom.