Magyarországon a roma népesség mindössze 7%-a rendelkezik felsőfokú végzettséggel – ez nem csupán egy statisztikai adat, hanem egy olyan valóság, amely évtizedek óta korlátozza a roma közösség lehetőségeit.
_____________________________________________________
Hiszünk abban, hogy minden fiatal megérdemli a lehetőséget a tanulásra, fejlődésre és sikerre, függetlenül a társadalmi vagy etnikai hátterétől. A Romaster programon keresztül ösztöndíjakkal, mentorálással, közösségi és vállalati kapcsolatokkal és képességfejlesztéssel támogatjuk a roma fiatalokat, hogy megtalálják hivatásukat, érettségit és diplomát szerezzenek, képességeiknek és céljaiknak megfelelő munkahelyet és életutat építsenek.
Fiataljaink sikere mintaként szolgál arra, hogy egyenlő esélyeket teremtve minden fiatal kiteljesedhet!
_____________________________________________________
Jövőképünk
Egy olyan befogadó és egyenlőségen alapuló társadalmat és üzleti szektort álmodunk, ahol a roma fiatalok előtt nem gátak, hanem lehetőségek állnak. Olyan környezetet szeretnénk teremteni, amely lehetővé teszi számukra, hogy tehetségüket és tudásukat szabadon kibontakoztathassák, miközben aktívan hozzájárulhatnak a gazdasági, kulturális és szociális élethez, példát és inspirációt adva a következő generációknak.
Ezzel a jövőképpel hívta életre 2007-ben a HBLF és az IBM Magyarország a ROMASTER tehetséggondozó programot, majd 2010-ben a HBLF-ROMASTER Alapítványt, melynek programjában azóta több mint 300 diák vett részt.
Kiemelt céljaink
- Roma fiatalok támogatása a diplomaszerzésben: Támogatást nyújtani a roma fiataloknak, hogy versenyképes tudásra és felsőfokú végzettségre tegyenek szert, így egyenlő esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon és válhassanak a versenypiac aktív résztvevőivé.
- Inspiráló példaképek: A sikeres roma fiatalok saját példájukon keresztül inspirációt nyújtsanak a felnövekvő generációknak, az iskolaválasztás előtt álló fiataloknak, valamint családjaiknak.
- Diverzitás és párbeszéd: A roma értelmiségi réteg támogatásával elősegíteni a konstruktív párbeszédet, a sokszínűség elfogadását, és a kultúrák közötti harmóniát, hozzájárulva ezzel a diverzitás, egyenlőség és befogadás eszméinek megvalósításához a társadalomban és az üzleti szférában.
A Romaster támogatási modell
A támogatási programunkat úgy alakítottuk ki, hogy valódi változást hozzon az esélyegyenlőség terén: roma származású diákjainkat az ország minden részéről fogadjuk, és a tanulmányaik támogatása érdekében havi ösztöndíjjal segítjük őket az anyagi nehézségeik leküzdésében. A vállalati partnerségeink révén pedig olyan értékes kapcsolati hálóhoz és személyes kapcsolatépítési lehetőségekhez jutnak, amelyek nemcsak a tanulmányi előrehaladásukat, hanem a jövőbeli karrierjüket is segítik.
Roma fiatalok támogatása a diplomaszerzésben
A diákoknak egy hosszú távú, biztos és támogató fejlődési környezetet kínálunk, ahol folyamatosan támogatjuk őket a céljaik elérésében. Rendszeres havi ösztöndíjat biztosítunk számukra, emellett vállalati mentorok támogatják őket a személyes, tanulmányi és karrierről szóló kérdésekben. A közösségi események és készségfejlesztő programok pedig lehetőséget adnak arra, hogy új kapcsolatokat építhessenek és kulcskészségeiket fejleszthessék. (link a pályázatokhoz)
Vállalati partnerségek a sokszínűségért és esélyegyenlőségért
Vállalati partnereink olyan cégek, akik elkötelezettek a DEI (diverzitás, egyenlőség és inklúzió) iránt, és aktívan szeretnének hozzájárulni az esélyegyenlőség előmozdításához. Ők nemcsak anyagi támogatással, hanem a diákokat segítő havi ösztöndíjjal és rendszeres mentorálással is támogatják a Romaster Alapítvány munkáját. Mentoraik számára a Romaster rendszeres tapasztalatmegosztó és készségfejlesztő találkozókat szervez, ahol a mentorálás, a roma kultúra, valamint a sokszínűség és inklúzió fontos témáiról esik szó. (link a vállalati aloldara)
Diverzitás, egyenlőség, inklúzió - párbeszéddel a befogadásért
Olyan programokat szervezünk, amelyek a nyílt párbeszédre és közös gondolkodásra építenek, a roma fiatalok aktív bevonásával. Közösen dolgozunk a kihívások megértésén, miközben hangsúlyt fektetünk a mások és önmagunk megismerésére, hogy elősegítsük a diverzitás, egyenlőség és inklúzió elérését.